Kardiolodzy ostrzegają: ekscytujące chwile, tak samo jak te smutne, mogą powodować…

Jak się okazuje, nie tylko smutek i stres emocjonalny, mogą doprowadzić do zawału serca, ale także… szczęście. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu.

Eksperci przeanalizowali historię przypadków 1750 pacjentów przebywających w szpitalu w wyniku ataku serca. U 485 osób wykazano, że do ataku doszło tuż po hucznych urodzinach lub innych szczęśliwych wydarzeniach życiowych, takich jak np. narodziny wnuka, ślub, przyjęcie-niespodzianka czy wygrana ulubionej drużyny – donosi „The Telegraph”.

Kardiolodzy ostrzegają: ekscytujące chwile, tak samo jak te smutne, mogą powodować dusznicę bolesną. Dusznica bolesna to skutek niewydolności naczyń wieńcowych, objawiający się dusznościami i bólem w okolicach mostka. Dlatego osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny być szczególnie ostrożne i nie dawać zbytnio ponosić się emocjom.

Atak serca ma czasami podobne objawy jak „zespół złamanego serca” (ból w klatce piersiowej, duszność). Naukowcy próbowali wyjaśnić różnice między tymi dwiema dolegliwościami. Zespół złamanego serca charakteryzuje się krótkotrwałym osłabieniem mięśnia sercowego, które rozszerza lewą komorę serca. Najczęściej obserwowany jest u starszych kobiet. Typowy zawał serca powoduje ostry ból za mostkiem, który promieniuje do lewego ramienia.

Dodaj komentarz