Jesteś krótkowidzem? Być może odpowiedzialne jest za to odpowiedzialne twoje wykształcenie

Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych wad wzroku. Okazuje się, że jest ona powiązana z uzyskaniem dobrego wykształcenia. Zdobywając kolejne stopnie edukacji, z roku na rok możemy mieć coraz większe problemy ze wzrokiem.

Naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji przeprowadzili pierwsze długoterminowe badania wzroku i doszli do bardzo interesujących wniosków. Specjaliści dostrzegli zależność między poziomem edukacji a krótkowzrocznością. Z badań wynika bowiem, że im wyższe mamy wykształcenie, tym bardziej narażeni jesteśmy na problemy ze wzrokiem.

Zespół naukowców zbadał predyspozycje genetyczne i bodźce środowiskowe, mające wpływ na rozwój krótkowzroczności. Z badań wynika, że na częstotliwość występowania i nasilenie tej wady wzroku, ma wpływ czas poświęcony nauce i spędzony nad książkami. Badania dowiodły, że w przypadku krótkowzroczności – to właśnie czynniki środowiskowe są istotniejsze od uwarunkowań genetycznych.

Przyczyny krótkowzroczności wskazały najnowsze badania. Przeprowadzono je wśród dzieci i młodzieży z Danii, a także krajów azjatyckich. Badania wykazały, że na ryzyko rozwoju krótkowzroczności wpływ ma czas spędzony na świeżym powietrzu i korzystanie z promieni słonecznych.

Zdaniem naukowców, powinniśmy przebywać na zewnątrz minimum piętnaście godzin tygodniowo. Jak zaznaczają badacze, nie powinniśmy wykorzystywać oczu do oglądania telewizji, korzystania z komputerów, a także czytania książek, więcej niż trzydzieści godzin na tydzień.

Co jednak zrobić, jeśli dotknie już nas problem krótkowzroczności? Tej wady wzroku niestety nie da się wyleczyć. Wszelkie próby zatrzymania rozwoju choroby za pomocą specjalnych okularów, soczewek kontaktowych i leków, nie przyniosły pozytywnych efektów. Krótkowzroczność może być korygowana jedynie przy pomocy interwencji chirurga.

Dodaj komentarz