Japońscy naukowcy podważają skuteczność maseczek jako ochrony przeciwko koronawirusowi
Naukowcy z Uniwersytetu Fukuoka w Japonii odkryli, że powszechnie stosowane osłony twarzy, nie chronią przed przenoszeniem koronawirusa w powietrzu. W tym celu zbadali dynamikę przepływu powietrza, który pojawia się, gdy zarażony kicha i kaszle obok twarzy innej osoby. Wyniki badań przedstawiono w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Physics of Fluids”.
Wiadomo, że podczas kichania w powietrzu powstają wiry w postaci pierścienia, które tworzą się, gdy aerozol jest nagle wyrzucany z okrągłych otworów. Wir wychwytuje unoszące się w powietrzu kropelki i cząsteczki, w tym wirusy. Symulacje pokazały, że wirusy mogą podróżować jeden metr w ciągu 0,5-1 sekundy, spadając z górnej i dolnej krawędzi klapki (tylko około 4,4 procent całkowitej liczby kropli). Co więcej, jeśli nosiciel maseczki lub przyłbicy wdycha powietrze, krople z wirusem nieuchronnie dostaną się do jego układu oddechowego.
Naukowcy doszli do wniosku, że można ulepszyć osłony twarzy tak, aby zmniejszyć przepływ powietrza. Obecnie opracowują i testują kilka opcji ulepszonego wyposażenia ochrony osobistej.