Jakie wartości mają orzeszki ziemne?
O orzeszkach ziemnych mówi się najczęściej w kontekście alergii, ponieważ są mocno uczulające. Warto jednak skupić na nich uwagę pod innym kątem i zastanowić się, co dobrego może przynieść nam ich jedzenie.
Pyszne i chrupiące, są znane ludzkości od wieków. Tak naprawdę, wcale nie są orzechami, bo należą do rodziny bobowatych (tak jak groch, fasola i cieciorka). Zawierają mnóstwo składników odżywczych i okazują się zdrową i relatywnie niedrogą przekąską.
Są wysokokaloryczne (567 kalorii na 100 gram), więc należy je spożywać z umiarem. Cechują się bogactwem korzystnych dla zdrowia i kondycji umysłowej minerałów, antyoksydantów i witamin. Mają w sobie odpowiedni poziom mononienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu oleinowego. Wspiera to zmianę proporcji cholesterolu LDL i HDL (zmniejsza pierwszy, a zwiększa drugi). Badania potwierdzają, że omawiane kwasy tłuszczowe mają rzeczywisty wpływ na zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Fistaszki są doskonałym źródłem białka. Składają się z dobrych jakościowo aminokwasów, które są niezbędne dla wzrostu i rozwoju. Badania naukowe wykazały, że w orzechach arachidowych jest duże stężenie polifenolowych przeciwutleniaczy, głównie kwasu p-kumarowego. Uważa się, że związek ten zapobiega wystąpieniu nowotworu żołądka, dzięki ograniczeniu powstawania w nim rakotwórczych nitrozoamin.
Orzechy zawierają także resweratrol – inny polifenolowy antyoksydant, który znajduje zastosowanie w profilaktyce nowotworowej, chorób degeneracyjnych nerwów (m.in. choroby Alzheimera), udarów oraz infekcji wirusowych i grzybiczych. Najnowsze badania sugerują, że poddanie orzeszków obróbce cieplnej, zwiększa nawet do czterech razy ilość i przyswajalność antyoksydantów w nich zamkniętych.
Fistaszki są bogate w witaminę E (aż 8/100 gram), która jest silnym przeciwutleniaczem oraz utrzymuje integralność błon komórkowych skóry i błon śluzowych. Mają w sobie także dużo witamin z grupy B, takich jak: ryboflawina (B2), niacyna (B3), tiamina (B1), kwas pantotenowy (B5), witamina B6 i foliany. W omawianych orzeszkach obecne są także minerały, m.in.: miedź, mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk i selen.