Jakie są objawy „utajonej zakrzepicy”? Lekarze alarmują
Trudności w oddychaniu, duszność, problemy z krążeniem, czasami prowadzące do omdlenia, to zdaniem ekspertów objawy „utajonej zakrzepicy”. Gdy pojawią się tego typu symptomy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby zapobiec udarowi i niewydolności serca. Niestety, „utajoną zakrzepicę” rozpoznaje się zwykle na ostatnim, bardzo niebezpiecznym etapie choroby.
Zakrzepica jest szczególnie powszechna w żyłach nóg, ale skrzep krwi może tworzyć się także w innych żyłach i tętnicach. Bóle mięśni, bóle łydek, skurcze, zmiany skórne w dotkniętym obszarze oraz uczucie „ciepłych stóp”, to najczęstsze objawy zakrzepicy żył głębokich nóg.
Zakrzepica często jest następstwem siedzącego trybu życia, długotrwałego odpoczynku w łóżku, palenia tytoniu, a także może być wynikiem noszenia ciasnych ubrań lub uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych przez wirusa oraz występuje z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi. Ta choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ skrzep krwi może się rozluźnić, dotrzeć do ważnych narządów i doprowadzić do zatorowości płucnej, zawału serca lub udaru.
Jednocześnie, zdaniem lekarzy, profilaktyka zakrzepicy jest prosta i wpływa korzystnie na stan całego organizmu. Należy dużo się ruszać: chodzić, jeździć na rowerze, pływać lub tańczyć.