Jakie są niebezpieczeństwa zbyt długiego snu?

Japońscy naukowcy odkryli, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen, zwiększa ryzyko demencji i przedwczesnej śmierci u osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat. Szczegóły dotyczące odkrycia opublikowano na portalu EurekAlert!.

Badanie objęło 1517 osób i trwało przez 10 lat. W tym czasie u 294 wolontariuszy zdiagnozowano demencję, a 282 osoby zmarły. Wykazano, że częstość występowania demencji i śmiertelności, obliczana z uwzględnieniem wieku i płci, była wyższa u osób, które spały krócej niż pięć godzin lub więcej niż 10 godzin dziennie, w porównaniu z osobami, które spały 6-9 godzin.

Już wcześniej badacze z University of Boulder w Kolorado odkryli, że tylko kilka nocy, w których nagle się budzimy, może zepsuć nasz wewnętrzny zegar i zakłócić funkcjonowanie ponad stu różnych białek, w tym związków związanych z metabolizmem i poziomem cukru we krwi.

Tym razem, naukowcy zaangażowali w eksperyment sześciu zdrowych mężczyzn w wieku poniżej 30 lat. Spędzili oni sześć dni w zamknięciu pod nadzorem lekarzy: rejestrowano ich aktywność, dietę, sen i ilość otrzymanego światła. Przez pierwsze dwa dni, uczestnicy żyli zgodnie ze zwyczajowym harmonogramem, następnie stopniowo przenoszono ich do trybu przeciwnego: aktywność i odżywianie – w nocy, osiem godzin snu – w ciągu dnia.

Co cztery godziny, specjaliści przeprowadzali badanie krwi mężczyzn. Urządzenie opracowane na Uniwersytecie w Boulder pozwoliło im ustalić „harmonogram” pracy ponad tysiąca białek. Okazało się, że zmiana rutyny doprowadziła do odkształceń aż w 129 różnych połączeniach!

Dodaj komentarz