Jakie jest ryzyko ponownej infekcji koronawirusem?

Osoby, które cierpiały na COVID-19, mogą doświadczyć bardziej niebezpiecznych objawów po ponownym zakażeniu. Potwierdzają to naukowcy z University of Nevada i innych organizacji naukowych w Stanach Zjednoczonych. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „The Lancet Infectious Diseases”.

Naukowcy opisali przypadek ponownej infekcji koronawirusem u 25-letniego mężczyzny, który został zakażony dwoma różnymi wariantami SARS-CoV-2 w ciągu 48 dni. Druga infekcja była poważniejsza niż pierwsza, a pacjent był hospitalizowany z wykorzystaniem wspomagania tlenowego. Ponadto, eksperci odnotowali cztery inne przypadki reinfekcji w Belgii, Holandii, Hongkongu i Ekwadorze.

Badacze uważają, że pacjent z Nevady mógł zostać ponownie narażony na wysoką dawkę wirusa, co spowodowało cięższą reakcję. Według innych hipotez mężczyzna cierpiał na bardziej zjadliwy szczep SARS-CoV-2 lub nastąpił zależny od przeciwciał wzrost infekcji, gdy przeciwciała wytwarzane przez organizm pogarszają konsekwencje ponownej infekcji.

Ponowne zakażenia stanowią zagrożenie dla wysiłków mających na celu opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19, ale do dziś są one rzadkie.

Dodaj komentarz