Jakie jest prawdopodobieństwo stworzenia skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi? Naukowcy już wiedzą!

Naukowcy z Johns Hopkins University w Stanach Zjednoczonych ujawnili, że SARS-CoV-2 należy do powoli ewoluujących wirusów, co zwiększa prawdopodobieństwo stworzenia skutecznej szczepionki. Jest to opisane w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej MedicalXpress.

Według naukowców, od czasu pojawienia się wirusa w 2019 r. wirus miał bardzo niewiele zmian genetycznych. Opracowanie szczepionek i leków dla tak wolno mutujących szczepów wirusów jest znacznie łatwiejsze niż dla szybko zmieniających się czynników zakaźnych, które obejmują na przykład czynnik wywołujący grypę. Ogólnie rzecz biorąc, setki gatunków koronawirusów mutują wolniej niż wiele innych wirusów.

Podczas opracowywania szczepionki naukowcy skupili się na białku S, które znajduje się na zewnętrznej powierzchni SARS-CoV-2 i umożliwia wirusowi związanie się z komórką gospodarza, a następnie wniknięcie do niej. Białko to ma wysoce specyficzne miejsca, które wchodzą w bezpośredni kontakt z receptorem na powierzchni komórki gospodarza i służą jako najbardziej prawdopodobny cel dla szczepionki. 

Do tej pory nie zaobserwowano znaczących zmian w tych miejscach w żadnej z 20 tysięcy próbek genomu zsekwencjonowanych na całym świecie.

Dodaj komentarz