Jaki zawód jest najbardziej podatny na zakażenie koronawirusem? To wcale nie lekarze

Pracownicy kostnic są od 2 do 3 razy bardziej podatni na zakażenie koronawirusem niż lekarze. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jeszcze jasne, ponieważ lekarze mogą zarazić się zarówno poprzez kontakt z ciałami, jak i z żywymi ludźmi. Odpowiednie badanie naukowców z Kataru, zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „International Journal of Infectious Diseases”.

Odsetek pracowników kostnic, którzy są chorzy i mają przeciwciała przeciwko COVID-19, wynosi 19,1 proc., a wśród pracowników cmentarzy – 29,6 proc. Jednocześnie odsetek chorych lekarzy wynosił 10,6 proc.

Należy zauważyć, że w badaniu wzięło udział 47 pracowników kostnic i 81 lekarzy. Wszyscy przeszli test PCR lub test przeciwciał. Naukowcy pobrali również próbki z powierzchni obszarów roboczych, ale nie było tam śladów koronawirusa. Jednocześnie wiadomo, że większość badanych mieszkała w hostelach, czyli byli bardziej narażeni na zarażenie się infekcją w domu.

Kierownik laboratorium bionanotechnologii, mikrobiologii i wirusologii w NSU Siergiej Netesow w rozmowie z gazetą Izwiestia, nazwał zakażenie od zmarłych mało prawdopodobnym. Według niego, przed pogrzebem ciała dezynfekuje się środkami antyseptycznymi, a bliskim odradza się całowanie zmarłych z powodu różnych infekcji.

Wielu ekspertów dodało również, że chociaż istnieje ryzyko zarażenia się od zmarłego, patolog, który otworzył ciało, jest na to bardziej zagrożony niż zwykli pracownicy kostnicy lub cmentarza.

Dodaj komentarz