Jaki jest czas przeżycia koronawirusa na różnych powierzchniach?

Naukowcy z University of Hong Kong odkryli, że koronawirus pozostaje wysoce stabilny przez długi czas w temperaturach powyżej czterech stopni.

W temperaturze pokojowej, wirus może przeżyć na wysokim poziomie przez tydzień. Jak odkryli naukowcy, zakaźnego wirusa nie można wykryć po 30 minutach leczenia w temperaturach powyżej 56 stopni lub pięciu minutach leczenia w temperaturach powyżej 70 stopni.

Wyniki badań Alexa Chin i jego współpracowników z Uniwersytetu w Hongkongu pokazały również, że wirus może znajdować się na zewnętrznej powierzchni masek medycznych przez okres do siedmiu dni. Do dezynfekcji przydadzą się tu wszelkie substancje zawierające chlor.

Grupa innych naukowców, którzy przeprowadzili badanie na zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, również dowiedziała się, jak długo koronawirus może pozostawać na powierzchni różnych obiektów.

Wirolog George Lomonosov powiedział, że po 24 godzinach na powierzchni często używanych skrzynek pocztowych, nie było żywego koronawirusa. Wirusa znika z papieru w ciągu trzech godzin i, jak twierdzą analitycy, prawdopodobieństwo zakażenia przez kartki i dokumenty jest niskie.

Eksperci z Uniwersytetu w Hongkongu odkryli również, że po zastosowaniu jakiegokolwiek środka dezynfekującego, wszystkie powierzchnie zostały oczyszczone z wirusa w ciągu pięciu minut. Według naukowców, koronawirus był bardziej stabilny na plastiku i stali nierdzewnej niż na miedzi i tekturze.

Dodaj komentarz