Jaka jest różnica między zawałem serca a atakiem paniki? Lekarze wyjaśniają

Jaka jest główna różnica między zawałem serca a atakiem paniki? Zdaniem lekarzy z brytyjskiej National Health Service, polega ona na tym, że atak serca może być śmiertelny, podczas gdy atak paniki nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Jednocześnie, warto wymienić kilka podobnych objawów tych stanów. Są to: uczucie wszechogarniającego strachu, nudności, duszności i ból w klatce piersiowej. Jednak w przypadku zawału serca, bóle w klatce piersiowej bardzo często promieniują w kierunku innych części ciała, takich jak: lewe ramię, szyja, szczęka, plecy i brzuch.

Ponadto w przypadku zawału serca nudności mogą prowadzić do wymiotów, dodatkowo pojawia się kaszel i wzmożona potliwość.

„Lepiej, żeby wezwanie karetki było błędne, niż później miałoby się okazać, że na ratunek jest już za późno” – podkreślili lekarze.

W przypadku napadu paniki pojawiają się dreszcze lub uderzenia gorąca, przyspieszenie akcji serca, drżenie i mrowienie dłoni i stóp, uczucie duszenia, suchość w ustach i dzwonienie w uszach. Jeśli takie stany często się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj ataki paniki da się skutecznie leczyć
psychoterapią lub lekami.

Dodaj komentarz