Jaka jest prawdziwa przyczyna utraty węchu w koronawirusie?
Międzynarodowy zespół naukowców z Belgii i Stanów Zjednoczonych wyjaśnił prawdziwy mechanizm utraty węchu w COVID-19.
Naukowcy nie byli w stanie znaleźć dowodów na to, że infekcja wpływa na neurony czuciowe nabłonka węchowego lub komórki nerwowe opuszki węchowej. Zatem koronawirus nie jest wirusem neurotropowym, jednak SARS-CoV-2 infekuje inny typ komórek w narządach węchowych.
Kiedy komórka jest zainfekowana, SARS-CoV-2 wiąże się z receptorem ACE2 na błonie komórkowej. Receptor ten jest wyrażany na powierzchni komórek sutentakularnych, ale nie na węchowych neuronach czuciowych, które przekazują sygnały zapachowe do opuszki węchowej.
Komórki sustentakularne dostarczają neuronom składników odżywczych i utrzymują ich strukturę. Oba typy komórek są stale regenerowane z komórek macierzystych nabłonka węchowego przez całe życie człowieka.
Naukowcy przeanalizowali próbki węchowej błony śluzowej nosa od pacjentów, którzy zmarli na COVID-19. Jako kontrolę pobrano próbki tkanek od pacjentów, którzy zmarli z innych powodów, którzy nie byli zakażeni SARS-CoV-2. Tkanki śluzówki i próbki opuszki węchowej pobrano endoskopem w ciągu 60-90 minut po śmierci.
Wyniki pokazują, że SARS-CoV-2 infekuje komórki podkomorowe w nabłonku węchowym pacjentów z COVID-19 i aktywnie replikuje się w tych komórkach. Nie udało się jednak wykryć wirusowego RNA w neuronach czuciowych i neuronach opuszki węchowej. Według naukowców, przyczyną czasowej dysfunkcji węchowej w COVID-19 jest infekcja komórek podporowych, w której wirus pośrednio oddziałuje na neurony.