Jak zapobiegać zawałom serca i udarom?

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i King’s College London w Wielkiej Brytanii odkryli, dlaczego wraz z wiekiem nasze tętnice ulegają osłabieniu. Pogrubienie naczyń krwionośnych, które zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i otępienia, jest spowodowane przez poli (ADP-rybozy) lub PAR, które mogą być tłumione przez leki.

Badacze odkryli, że PAR zaczyna być wytwarzany, gdy komórki lub ich DNA są uszkodzone i wiążą się z wapniem, tworząc osady na ścianach naczyń krwionośnych i zmniejszając ich elastyczność. Taka biomineralizacja leży u podstaw wielu chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. Zwiększona synteza PAR w naczyniach występuje w odpowiedzi na takie szkodliwe czynniki, jak wysokie ciśnienie krwi i palenie.

Potencjalnym leczeniem jest antybiotyk minocyklina, która została już przetestowana pod kątem bezpieczeństwa. We wstępnych eksperymentach na szczurach minocyklina hamowała uwalnianie PAR. Eksperci zauważają, że nie można całkowicie zatrzymać tego patologicznego procesu, ale zdrowy styl życia odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu czynników ryzyka.

Dodaj komentarz