Jak zapobiec demencji? To proste!

Utrzymanie lub poprawa kondycji fizycznej pomaga zapobiegać różnym formom otępienia związanego z wiekiem, w tym takim, które mogą prowadzić do śmierci. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

W latach 1984–1986, prawie 75 tys. Norwegów wzięło udział w pierwszej fali badania HUNT1. Po 11 latach 33 tys. osób było zaangażowanych w drugi etap.

W sumie 30 tysięcy osób dostarczyło wystarczającą ilość danych, aby włączyć je do badania. W analizie uwzględniono także 920 osób z demencją, przy czym w badaniu HUNT wzięło udział 320 osób. Wszystkich uczestników obserwowano do śmierci lub do końca okresu obserwacji, latem 2016 r.

Aby obliczyć ryzyko, specjaliści zastosowali formułę, która była wcześniej stosowana do oceny prawdopodobieństwa rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, depresji i bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby u osób o bardzo niskiej sprawności fizycznej.

Okazało się, że ryzyko zachorowania na demencję było o 40 procent niższe w przypadku osób, które miały najlepszą sprawność fizyczną.

Dodaj komentarz