Jak rozpoznać raka języka? Zwróć uwagę na te 3 objawy

Rak języka to jeden z częstych nowotworów złośliwych jamy ustnej. Najczęściej występującym typem jest rak płaskonabłonkowy. Objawy tego stanu można rozpoznać po trzech widocznych oznakach na języku – twierdzą eksperci z organizacji medycznej Cancer Research UK.

Jakie są podstawowe objawy raka języka?

Na języku lub pod nim mogą rozwijać się złośliwe formacje. Głównymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka języka są: wieloletnie palenie tytoniu, picie wysokoprocentowego alkoholu i zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Cancer Research UK zwrócił uwagę na kilka oznak raka języka.

Po pierwsze, na języku występuje zapalenie, które nie znika przez długi czas i wygląda jak czerwona lub biała plama. Ponadto, wśród objawów lekarze zidentyfikowali wrzód lub guzek, które nie znikają samoistnie. Według ekspertów fakt, że język krwawi przy przypadkowym ugryzieniu, również może wskazywać na raka.

Rak języka nawet we wczesnym stadium bardzo szybko daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i przerzuty odległe – do płuc i wątroby. Jeśli zauważyliście o siebie jakieś niepokojące objawy, koniecznie udajcie się z nimi do lekarza.

Dodaj komentarz