Jak przedłużyć życie o 10 lat? Należy pamiętać o…

Dobre nawyki, w tym regularne ćwiczenia i zdrowa dieta, mogą przedłużyć życie człowieka o około dziesięć lat – odkryli badacze z Harvard University i University of Applied Sciences w Amsterdamie.

Naukowcy doszli do tego wniosku po 20 latach monitorowania ponad 100 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat. Zidentyfikowano pięć grup ryzyka: palenie tytoniu, alkohol, niezdrowa dieta, niska aktywność fizyczna i nadwaga.

Badani zostali podzieleni na każdą z grup. Ci, którzy prowadzili zdrowy tryb życia i nie zachorowali podczas badań, w rezultacie żyli znacznie dłużej. Dla kobiet dbających o zdrowie ta średnia wyniosła średnio 84,4 lat w porównaniu z 73,7 lat u pozostałych osób. U mężczyzn wskaźniki te wynosiły 81,1 lat w porównaniu z 73,5 lat.

Wcześniej, neurobiolog Mark Mattson z Johns Hopkins University w Stanach Zjednoczonych nazwał przerywany post jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy zdrowia i przedłużenia życia.

Naukowiec przeprowadził systematyczny przegląd publikacji naukowych na temat wpływu tymczasowego głodu na ludzkie ciało i zwierzęta. Jedno badanie przeprowadzone z setkami kobiet z nadwagą wykazało, że osoby, które przestrzegały schematu 5: 2, nie tylko schudły, ale także poprawiły wrażliwość na insulinę i zmniejszyły tłuszcz trzewny. Inne prace naukowe wykazały korzystny wpływ postu na zdolności umysłowe.

Dodaj komentarz