Jak pozostać aktywnym w miejscu pracy?
Miliony ludzi na całym świecie mają pracę, która wymaga wielogodzinnego siedzenia przy biurku. System taki niesie wiele zagrożeń dla zdrowia, ale jest kilka sposobów na utrzymanie aktywności w miejscu pracy. Jakich? Przeczytajcie!
Badania wykazały, że siedzenie w jednym miejscu przez dłuższy czas, wiąże się z otyłością, cukrzycą typu 2 i zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca i nowotworów. Może również spowalniać metabolizm, co ma wpływ na zdolność organizmu do regulowania ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, a także rozkładania tkanki tłuszczowej. Włączenie nawet niewielkiej aktywności fizycznej do regularnego dnia pracy, może nam pomóc zmniejszyć niektóre zagrożenia zdrowotne związane z siedzącym trybem życia.
Jedno z badań wykazało, że wystarczy zaledwie 30 minut aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu, aby zapobiec 1 na 12 przypadków śmiertelnych na całym świecie. Bycie sprawnym fizycznie może również uchronić nas przed szkodami wynikającymi z doświadczania stresu w miejscu pracy. Stres może prowadzić do pogorszenia samopoczucia psychicznego, objawów depresji i wysokiego ciśnienia krwi – wszystko to może zaś doprowadzić do nieobecności w pracy. Pracując przy biurku przez 7-10 godzin dziennie, trudno jest znaleźć czas na ruch. Nie jest to jednak niemożliwe!
Oto trzy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci pozostać aktywnym w miejscu pracy.
1. Pojedź do pracy rowerem
W zależności od lokalizacji pracy i od tego, jak daleko pracujesz od domu, spróbuj zmienić sposób, w jaki docierasz do pracy i z pracy. Zostaw samochód w domu i pojedź do pracy na rowerze lub pójdź pieszo. W porównaniu do dojazdów do pracy samochodem lub transportem publicznym, jazda na rowerze do pracy, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn i niższym ryzykiem zachorowania na raka. Zarówno jazda na rowerze, jak i chodzenie do pracy, są również powiązane z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Ponadto, ludzie, którzy chodzą do pracy pieszo, mają niższy wskaźnik masy ciała (BMI) i procent tkanki tłuszczowej w wieku średnim niż osoby dojeżdżające samochodem. Ci, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, odnoszą korzyści związane z poprawą samopoczucia i mają lepszą koncentrację, a także rzadziej cierpią z powodu stresu niż ci, którzy podróżują do pracy autem.
2. Jak najczęściej wstawaj zza biurka
Częste wstawanie podczas pracy, może pomóc w ograniczeniu ryzyka związanego ze zbyt długim siedzeniem. Naukowcy stwierdzili, że pracownicy biurowi powinni stać przez co najmniej 2 godziny w ciągu każdego dnia pracy. Badacze są przekonani, że włączenie do dnia pracy wstawania zza biurka, może być bardziej wykonalne dla pracowników niż ćwiczenia ukierunkowane.
Zalecane zachowania stojące w pracy obejmują:
- stała lub lekka aktywność przez 2-4 godziny w godzinach pracy dla pracowników, którzy w większości pracują przy biurku
- używanie stołów stojących lub stojących stanowisk pracy do regularnego przerywania pracy siedzącej
- unikanie długotrwałej, statycznej pozycji, która może być równie szkodliwa, jak zbyt długie siedzenie
- częste zmienianie postawy, aby zapobiec potencjalnemu bólowi mięśniowo-szkieletowemu i zmęczeniu.
Coraz więcej firm korzysta z biur typu „sit-stand”, których korzyści są wręcz nieocenione. Inne badanie dowiodło, że używanie stojącego biurka zamiast zwykłego biurka przez 6 godzin dziennie, może pomóc w szybszej utracie wagi.
3. Aktywna przerwa na lunch