Jak powstrzymać postęp chorób neurodegeneracyjnych?
Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia i przeciwutleniacze poprawiają zdolności poznawcze i zatrzymują starzenie się mózgu.
Badacze postawili hipotezę, że lekkie ćwiczenia pobudzają neurogenezę w hipokampie (centrum pamięci), a suplement antyoksydacyjny – astaksantyna – wzmacnia ten efekt. Jednocześnie, w działaniu antyoksydantów pośredniczy czynnik neurotroficzny h-LEP. Eksperci przetestowali swoją hipotezę w eksperymentach na myszach oraz liniach komórkowych ludzkiego mózgu.
Wiadomo, że wysiłek fizyczny i spożycie przeciwutleniaczy stymulują pamięć, co jest przydatne w przypadku pacjentów z chorobą Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy wykazali jednak, że połączenie tych interwencji ma jeszcze korzystniejszy efekt. Jednocześnie, niedobór leptyny u zmutowanych myszy, anuluje efekty kombinacji ćwiczeń i astaksantyny, co wskazuje na kluczową rolę tego hormonu.
Zdaniem ekspertów, ćwiczenia fizyczne i przeciwutleniacze dietetyczne są skuteczną, niefarmakologiczną strategią poprawy funkcji poznawczych i zdrowia mózgu, a także spowolnienia rozwoju procesów neurodegeneracyjnych.