Jak powstrzymać chorobę lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna jest to schorzenie wywołane podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Francuska marka samochodów osobowych – Citroen opracowała specjalne okulary Seetroen, których celem jest łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej.
Jak to działa?
Oprawki okularów wypełniono niebieskim płynem, dzięki czemu odtwarzają one linię horyzontu, za sprawą poziomego ułożenia cieczy. Ma to za zadanie zniwelować tzw. konflikt sensoryczny.
Już po upływie 10-12 minut od założenia okularów, mózg synchronizuje się z ruchem odczuwanym przez ucho wewnętrzne, gdy nasze oczy skupione są na nieruchomym przedmiocie.
Zdaniem producentów, okulary świetnie sprawdzą się nie tylko w przypadku osób podróżujących samochodami, ale również łodziami, autokarami czy samolotami.
Kilka faktów na temat choroby lokomocyjnej:
- Nie ma różnicy między chorobą lokomocyjną a chorobą morską.
- Objawy choroby lokomocyjnej obejmują nudności, wymioty i zawroty głowy.
- Jedno z badań, opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie „PloS One” sugerowało, że filmy 3D również mogą wywoływać nudności.
- Większość przypadków choroby lokomocyjnej jest łagodnych i można je uleczyć.
- Niepokojące objawy choroby lokomocyjnej zwykle ustępują, gdy ustaje ruch. Ale nie zawsze tak jest. Są ludzie, którzy odczuwają objawy choroby nawet przez kilka dni po zakończeniu podróży.
- Prostą metodą łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej jest żucie gumy. Guma do żucia ma niesamowitą skuteczność w ograniczaniu symptomów tej choroby.
- Świeże, chłodne powietrze także może łagodzić chorobę lokomocyjną, podobnie jak imbir.