Jak najlepiej zapobiegać chorobom serca?

Naukowcy z Griffith University w Australii i Oxford University w Wielkiej Brytanii, stwierdzili, że ograniczenie spożycia soli to najlepszy sposób zapobiegania nadciśnieniu i chorobom układu krążenia w populacjach krajów rozwijających się, w tym Afryki. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w „British Medical Journal Open”.

Zdaniem autorów pracy naukowej, kraje o średnich i niskich dochodach ponoszą duże straty ekonomiczne z powodu epidemii chorób niezakaźnych, przy czym największy odsetek dotyczy zaburzeń pracy serca i naczyń krwionośnych. Na przykładzie Kamerunu naukowcy ocenili wpływ strategii ograniczania spożycia soli na zdrowie publiczne, takich jak kampanie medialne, szkolne programy edukacyjne oraz przejście na substytuty soli o niskiej zawartości sodu.

Około jedna trzecia dorosłych Kamerunów cierpi na wysokie ciśnienie krwi, a głównym czynnikiem jest nadmierne spożycie soli. Okazało się, że ogólnie wszystkie trzy strategie są w stanie zapobiec od 10 do 80 tysięcy zgonów z powodu chorób serca i udarów.

Dodaj komentarz