Jak długo trwa wyrabianie właściwych nawyków?
Wprowadzenie do swojej codzienności nowego, zdrowego nawyku trwa niestety dłużej niż byśmy chcieli. Powszechna wiedza dostarcza informacji, że trwa to zwykle około 4 tygodni. Jaka jest prawda?
Zakorzenienie nowego, dobrego nawyku lub wyeliminowanie złego, z pewnością wpływa na stan zdrowia, kondycję, a co za tym idzie – długość życia. Jeśli z rzucenia palenia, umiarkowanego spożycia alkoholu i ćwiczeń fizycznych zrobisz swój nawyk, z pewnością będziesz konsekwentny w swoich działaniach.
Przeprowadzono zaskakująco mało badań na temat wyrabiania nowych nawyków. Jedno z nich zorganizowała Philippa Lally, epidemiolog z University College London, a jego wyniki opublikowała w 2010 roku w „European Journal of Social Psychology”. Żeby misja wprowadzenia nowego nawyku skończyła się powodzeniem, potrzeba przygotowania, chęci, konsekwencji i wysiłku.
Według Lally, nawyk to powtarzane wystarczająco często zachowanie, które dzieje się przy niewielkiej lub żadnej świadomości. Bodźce wyzwalają w człowieku dany rodzaj działania jako automatyczną odpowiedź, np. pora pójść do łóżka – myję zęby. Wcześniejsze badania wskazywały, że nawyk powstaje poprzez częstość wykonywania (np. dwa razy w miesiącu) lub intensywność (dziesięć razy). Epidemiolog z Londynu zaś udowodniła, że może to trwać dłużej.
W 12-tygodniowym eksperymencie Philippy Lally wzięło udział 82 dorosłych. Każdy z nich miał wybrać sobie dowolny zdrowy nawyk, dotyczący ruchu, odżywiania lub zdrowia psychicznego, który chciałby w sobie wyrobić. Najczęściej decydowano się na bieganie 15 minut przed posiłkiem, jedzenie owoców na lunch lub medytację. Badani mieli je wykonywać codziennie w podobnych warunkach (czasie i miejscu) oraz określać sygnał lub sytuację wywołującą „szkolone” zadanie. Każdy z uczestników musiał umieszczać swoje codzienne wyniki na stronie internetowej.
Okazało się, że średni czas potrzebny na wyuczenie konkretnego zachowania wynosi 66 dni. Stabilizacja nawyku wahała się między 18 a 254 dniami. Około połowa uczestników badania nie dała rady wprowadzić do swojego rozkładu dnia nowego zwyczaju.
Nie wolno się zniechęcać. Dobrze wiedzieć, że nowy, zdrowy i potrzebny nawyk wymaga czasu, a jego wyrobienie jest trudne. Dzięki tej świadomości można uniknąć przedwczesnej rezygnacji.