Inteligentny nóż pomoże wykryć nowotwór

Naukowcy z „The Imperial College London” opracowali inteligentny nóż, który potrafi wyszukać groźne tkanki nowotworowe. Dzięki nowemu odkryciu będzie można usprawnić przebieg wielu operacji usuwania nowotworów.

Badacze za główny cel postawili sobie wyeliminowanie problemu pozostawiania w organizmie pacjenta trudnych do usunięcia fragmentów guza, które następnie odrastały i prowadziły do nawrotu choroby.

„Dane pokazują, że jedna na pięć pacjentek po usunięciu guza nowotworowego piersi, potrzebuje drugiej operacji, aby całkowicie pozbyć się nowotworu. W przypadku raka płuc jest to jedna na dziesięć osób” – informuje BBC.

Doktor Zoltan Takats z „The Imperial College London” twierdzi, że dzięki inteligentnemu nożowi, będzie można ocalić życie wielu osób.

„Uważamy, że nasz projekt ma ogromny potencjał, jeżeli chodzi o redukcję nawrotu nowotworów i może uratować wielu pacjentów dotkniętych tą chorobą” – mówi.

Wczesne wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science Translational Medicine” wykazały, że iKnife potrafi dokładnie określić umiejscowienie groźnych tkanek nowotworowych. Analizy tkanek pochodzących od 91% pacjentów pokazały, że nóż wykazał się w ich przypadku 100-procentową skutecznością.

Inteligentny nóż jest obecnie w fazie badań klinicznych.

[Form id=”7″]

Dodaj komentarz