Infekcja koronawirusem jest bardzo niebezpieczna dla serca. Niszczy niezwykle istotne włókna

Zespół ekspertów z University of Washington School of Medicine w St. Louis wykazał, że uszkodzenie serca u pacjentów z COVID-19, jest spowodowane przenikaniem koronawirusa i jego rozmnażaniem się w komórkach mięśnia sercowego. Prowadzi to do śmierci komórki i zakłóca funkcję skurczową – czytamy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „JACC: Basic to Translational Science”.

Naukowcy wykorzystali komórki macierzyste do stworzenia tkanki symulującej skurcz tkanki ludzkiego serca. Okazało się, że infekcja wirusowa nie tylko zabija komórki mięśnia sercowego, ale także niszczy poszczególne włókna mięśniowe odpowiedzialne za skurcz mięśnia sercowego. To uszkodzenie występuje nawet przy braku stanu zapalnego.

Inne infekcje wirusowe również uszkadzają serce, ale robią to poprzez nadmierną aktywację komórek odpornościowych, takich jak limfocyty T i B. Wraz z nowym koronawirusem zaburzona jest prawidłowa funkcja makrofagów, monocytów i komórek dendrytycznych.

Według naukowców, nawet młodzi ludzie, którzy przeszli łagodną postać COVID-19, mogą w przyszłości mieć problemy z sercem, co sprawia, że ​​koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. U sportowców, którym pozwolono wrócić do treningu, później zaobserwowano blizny. Do tej pory nie było wiadomo, czy jest to spowodowane bezpośrednią ekspozycją na infekcję, czy może ogólnoustrojowym zapaleniem.

Dodaj komentarz