Implanty elektroniczne sposobem na walkę z nadwagą?

W USA, osoby zmagające się z nadwagą mogą poddać się wszczepieniu specjalnych implantów elektronicznych – donosi „New Scientist”.

Urządzenie zwane Maestro Akumulator jest sprzedawane przez amerykańską firmę EnteroMedics. Implant wyposażony jest w elektrody, które blokują sygnały wysyłane pomiędzy nerwem błędnym a żołądkiem. Prowadzi to do zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych i skurczu mięśni żołądka. W rezultacie, ludzie posiadający wszczepiony implant będą czuć się mniej głodni i przez to będą zużywać mniej kalorii.

Zgodnie z oczekiwaniami, może się to przyczynić do zmniejszenia wagi ciała osoby, redukcji drugiego stopnia otyłość (body mass index większe niż 35), aż do dziewięciu procent. Interwencja chirurgiczna prowadzi do utraty wagi nie więcej niż sześciu procent masy ciała.

Naukowcy umieszczają implanty w żołądku danej osoby. Urządzenie jest zasilane za pomocą akumulatora i jest sterowane bezprzewodowo. Oczekuje się, że podobne elementy regulujące sygnały nerwowe, mogą zapewnić pomoc w epilepsji oraz w depresji, a także w przypadku innych chorób.

Dodaj komentarz