Im szybciej chodzisz, tym dłużej możesz żyć

Nowe badania przynoszą dobrą wiadomość dla spacerowiczów – a szczególnie dla tych, którzy wolą szybsze tempo chodzenia. Im szybciej chodzisz, tym bardziej możesz przedłużyć swoją żywotność – informują naukowcy.

Nie od dziś wiadomo, że chodzenie może pomóc chronić nasze zdrowie i przedłużyć nasze życie. Spacerowanie przez zaledwie 2 godziny tygodniowo obniża ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Aktywność ta została również powiązana ze zwiększonymi zdolnościami poznawczymi i lepszym dobrostanem psychicznym.

Jednak, podczas gdy większość badań skupia się jedynie na wpływie, jaki chodzenie może mieć na różne aspekty naszego zdrowia, lub na tym, ile czasu powinno się spędzać na chodzeniu, aby czerpać korzyści zdrowotne, niewiele uwagi poświęcono prędkości chodzenia i temu, jak może ona wpłynąć na długoterminowe wyniki.

Właśnie to postanowili zbadać naukowcy z pięciu różnych uczelni z dwóch kontynentów. Instytucje te obejmują University of Sydney w Australii, University of Limerick w Irlandii oraz Uniwersytety w Cambridge, Edynburgu i Ulster.

Główny badacz, prof. Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney, zbadał powiązania między szybkością chodu a umieralnością z powodu chorób układu krążenia, raka i innych przyczyn. Zespół opublikował swoje odkrycia w specjalnym wydaniu British Journal of Sports Medicine.

Chodź po swoje życie

Zespół przeanalizował 11 badań populacyjnych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w latach 1994-2008, gromadząc dane o 50 225 piechurach. Prof. Stamatakis wraz z kolegami, zebrał informacje na temat zgłaszanego przez uczestników tempa chodu, który był oznakowany, jako „wolny”, „średni” lub „szybki”. „Szybkie tempo” generalnie wynosi od 5 do 7 kilometrów na godzinę, ale wszystko zależy od poziomu sprawności chodziarza. Alternatywnym wskaźnikiem jest chodzenie w tempie, które powoduje, że człowiek jest lekko zdyszany lub spocony.

Aby zrozumieć, w jaki sposób prędkość chodu wiąże się z ryzykiem zgonu, dane te były powiązane z zapisami śmiertelności. Naukowcy dostosowali analizę, aby uwzględnić możliwe czynniki wpływające, takie jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała i ogólne nawyki dotyczące aktywności fizycznej.

Badania wykazały, że podczas gdy „średnie” tempo chodu było powiązane z o 20 procent niższym ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn, chodzenie w „szybkim tempie”, wiązało się z ryzykiem niższym o 24-procent.

Naukowcy zauważyli również, że osoby starsze wydają się czerpać więcej korzyści z chodzenia w szybszym tempie. Uczestnicy w wieku 60 lat i starsi, mieli o 46 procent niższe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jeśli chodzili w średnim tempie i o 53 procent mniejsze ryzyko, jeśli szli szybko.

Dodaj komentarz