Im lepiej jesz, tym smaczniej ci się śpi!

Czasami sen nie przychodzi łatwo, bez względu na to, jak bardzo wyczerpany jest mózg i jak bardzo zmęczone jest ciało. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które nie czują się komfortowo biorąc tabletki, by dobrze usnąć i chcesz naturalnej alternatywy do pomocy z zasypianiem, to najlepsze, co możesz zrobić – to zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Kofeina i cukier są żywnością, która może zachwiać naturalnymi biorytmami – wyjaśnia Esther B. Horn, szanowany dietetyk z Nowego Jorku.

Dlatego podwójna, czekoladowa mokka jest dobra, ale tylko wtedy, gdy idziesz na uroczystość i musisz być całą noc na nogach. Czas, który organizm potrzebuje, aby pozbyć się kofeiny, może różnić się w zależności od osoby.

U niektórych może to trwać do 24 godzin, a zatem powinni pić tylko jedną filiżankę kawy lub herbaty w godzinach porannych. Za to inni mogą zafundować sobie espresso po kolacji i nadal być w stanie normalnie się położyć i zasnąć.

Niektóre pokarmy mogą sprawić, że sen przyjdzie łatwiej. Oto kilka przysmaków, które warto wprowadzić do swojej diety, gdy ma się kłopoty z bezsennością:

Mięso indycze 

Jest ono bogate w aminokwasy tryptofanu, który pomaga wprowadzić do umysłu spokojny, głęboki sen. Sam tryptofan nie powoduje senności. Pomaga tylko mózgowi produkować serotoninę, neuroprzekaźnik, który jest niezbędny do snu i relaksu, oraz melatoninę, neurohormon, który ostatnio stał się popularny jako suplement pomagający w zasypianiu.

Tłuczone ziemniaki

Słodkie ziemniaki oraz ziemniaki zwykłe są warzywami korzeniowymi, więc stężenie cukru we krwi nie będzie zbyt wysokie, za to pomoże wyeliminować kwasy, które blokują tryptofan. Do purée trzeba dodać mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub maślankę.

Banany

Są naturalny produktem wspomagającym sen, ponieważ zawierają melatoninę i tryptofan. Melatonina jest hormonem, który sygnalizuje mózgowi, że nadszedł czas usypiać powoli ciało. Banany zawierają także magnez, który zrelaksuje bolące mięśnie i pomoże złagodzić fizyczne napięcie oraz stres.

Mleko 

Matki dają nam ciepłe mleko przez snem całe lata, a to dlatego, że jest ono kolejnym źródłem bogatym w tryptofan, który pomaga organizmowi odpocząć.

Owsianka

Rozgrzewa nie tylko brzuch, ale jest również bogata w błonnik, który sprawia, że czujesz się spełniony przed udaniem się do łóżka. Miska gotowanego owsa jest również dobrym źródłem melatoniny, a o zbawiennym działaniu ciepłego mleka była już mowa.

Dodaj komentarz