Ile snu potrzebujemy, by żyć zdrowo?

Dokucza ci zmęczenie? Chyba każdy z nas zna to uczucie związane z roztargnieniem i brakiem koncentracji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie spałeś dobrze czy wystarczająco długo ostatniej nocy. Lub nawet przez kilka ostatnich nocy.

Jednak, jak tak naprawdę można zdefiniować stwierdzenie „wystarczająca długość snu” i czy jesteś w stanie wyrobić swoją sugerowaną dzienną normę?

Podczas gdy faktyczna konieczna długość i konieczność snu jest wciąż omawiana przez naukowców, wszyscy wiemy, że jest on dla nas niezbędny w odpowiedniej dawce, by funkcjonować wydajnie i efektywnie. W końcu spędzamy na spaniu prawie 24 lata naszego całego życia, więc lepiej żeby nam się to do czegoś przydało.

Naukowcy próbowali udowodnić doświadczalnie, jak dużo snu jest potrzebne człowiekowi w danym wieku, dzięki badaniom na trzech grupach ochotników. Pierwsza spała cztery godziny codziennie przez 14 dni, druga sześć, a trzecia osiem przez taki sam okres. Ochotnicy należący do ostatniej grupy wykazali słabszą koncentrację, roztargnienie i rozleniwienie. Osoby z drugiej grupy po dwóch tygodniach badania wykazały podobną reakcję organizmu, co osoby pod wpływem alkoholu (0,1 promila we krwi). Osoby z pierwszej grupy wykazywały tendencje do zasypiania w czasie testów, braku skupienia i zdenerwowania.

Podsumowując badanie, okazało się, że w każdej z grup badawczych zauważalny być spadek efektywności działania mózgu. Naukowcy wywnioskowali, że słabe wyniki są skutkiem deficytu snu. Mózg oczywiście potrzebuje go w pewnych ilościach, jednak jest w stanie wytrwać kilka dni z jego mniejszą ilością, o ile zostanie ona „nadrobiona” przez kilka nocy dłuższego snu.

Nasz mózg może się bardzo szybko regenerować, jednocześnie pewne nawyki mogą doprowadzić do jego uszkodzeń. Codzienna zbyt krótka długość snu może być zalążkiem chronicznego przemęczenia, braku zdolności zauważenia, że nasz organizm jest wyczerpany. Zbyt długi sen serwowany organizmowi codziennie, może prowadzić do osłabienia koncentracji i braku zainteresowania.

Zatem, ile powinniśmy spać?

Powszechne badania wykazują, że średnia dla każdego człowieka wynosi 7-8 godzin snu. Osoby, które systematycznie śpią mniej niż 7 godzin dziennie, zwiększają swoim zachowaniem ryzyko choroby serca i cukrzycy czy nawet ryzyko śmierci o 12%. Z drugiej strony, badania wykazują, że osoby śpiące ponad 8 godzin dziennie, wcale nie podnoszą swoich możliwości poznawczych, ale także zbliżają się do chorób serca, nadwagi czy cukrzycy, przez co zwiększają ryzyko śmierci o 30%. Więc także zbyt długi sen może prowadzić do poważnych problemów.

Istnieją jednak odstępstwa od tych reguł, wariacje, których jest tyle, ile osób na całym świecie. Powszechnie wiadomo, że uwarunkowanie genetyczne spełnia znaczną rolę. Ludzie, którzy śpią około 6 godzin dziennie, posiadają mutację w pewnym genie, którego odtworzenie na myszy pozwoliło zauważyć, że takie zwierzę potrafi wytrzymać bez snu o 1,2 godziny dłużej niż zwykłe myszy. Okazuje się, że osoby, które śpią mniej, robią to bardziej „intensywnie” niż przeciętny człowiek.

Ogólnym wnioskiem z badania pozostaje najpewniej rada, by słuchać swojego organizmu oraz jego potrzeb. Ilość snu jest dyktowania przez nasze własne ciało i jest to jedyny „poradnik”, którego powinniśmy słuchać.

Dodaj komentarz