„Hormon młodości” jest w stanie przyspieszyć pracę mózgu
Białko Kloto, które ma wpływ na długość naszego życia, ma inną niesamowitą właściwość: znacznie zwiększa wydajność mózgu i może być wykorzystywane do celów leczniczych. Wniosek ten został wysnuty przez naukowców z University of California w San Francisco.
Klot, odkryte w 1997 roku, jest również nazywane hormonem młodości. Wraz z wiekiem, jego ilość maleje, a zwiększona ekspresja genu o tej samej nazwie prowadzi do tego, że eksperymentalne myszy żyją o 20-30 procent dłużej. Zauważono także związek między poziomem Kloto w ciele a zdolnościami umysłowymi: jest oczywiste, że młodsi ludzie i zwierzęta rozumieją lepiej niż starzy. Nie było jednak jasne, czy sztuczny wzrost ilości tego białka, pomoże poprawić funkcjonowanie mózgu. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports”, dostarczyło wyraźnych dowodów na poprawę zdolności kognitywnych, w tym w zakresie uczenia się i pamięci przestrzennej.
Najpierw, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na młodych myszach. Pozytywne zmiany w pracy mózgu stały się zauważalne już po upływie kilku godzin i utrzymywały się przez długi czas po tym, jak białko przestało być aktywne w organizmie. Następnie przyszła kolej na starsze zwierzęta, w wieku 18 miesięcy (odpowiednik 65 lat u ludzi). Wstrzyknięcie Kloto wystarczyło, by znacząco poprawić ich zdolność poruszania się w przestrzeni i rozwiązywania nowych problemów.
W końcu, testowano także genetycznie zmodyfikowane myszy, których ciało wytwarzało ludzkie białko alfa-sinukleinę, która jest powszechnie spotykana w chorobie Parkinsona (zaburza koordynację ruchową) i powoduje chorobę Alzheimera. Umieszczenie materiału w takich myszach poprawiło ich funkcje motoryczne, a także zwiększyło ich zdolność uczenia się i chęć eksploracji nowego terytorium. Oznacza to, że leczenie za pomocą tego białka, może uczynić mózg pacjenta bardziej odpornym na tę chorobę.