„Hormon miłości” może pomóc w leczeniu alkoholizmu?

Wyniki najnowszych badań dostarczają dowodów na to, że aberracje w systemie oksytocyny, mogą leżeć u podstaw zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu – twierdzą naukowcy.

Oksytocyna odgrywa ważną rolę w łączeniu społecznym, rozmnażaniu płciowym, porodzie i okresie po porodzie. Badanie opublikowane w czasopiśmie „PLOS Biology” wykazało, że hormon ten blokuje zwiększone spożycie alkoholu u szczurów uzależnionych od alkoholu. Wyniki badania przeprowadzonego na myszach, którym podawano do nosa aerozol z oksytocyną – „hormonem miłości”, mogą pomóc w leczeniu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu.

Wykorzystanie systemu działania oksytocyny, może zapewnić nowe interwencje farmaceutyczne w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Podawanie oksytocyny może zmniejszyć spożycie, objawy abstynencyjne i zachowania związane z odstawieniem. To obiecujące podejście farmakologiczne w celu leczenia uzależnienia od alkoholu – powiedzieli naukowcy z National Institutes of Health i The Scripps Research Institute w USA.

Dodaj komentarz