Hologramy 3D przyszłością medycyny?

Ultradźwiękowe figury, których nie widać, nie słychać, ale można ich dotknąć. Nowa technologia pozwoli w prosty sposób stworzyć trójwymiarowy model zawieszony w powietrzu.

Doktor Ben Long prowadził badania, które zakończyły się utworzeniem trójwymiarowych obiektów, które można dotknąć i poczuć. Może to być nieoceniona pomoc dla lekarzy, zwłaszcza chirurgów, którzy będą mogli dokładnie przygotować się do operacji. Przed wycięciem guza nie będą musieli polegać wyłącznie na dwuwymiarowych obrazach, ani czekać na wykonanie modelu w drukarce 3D. O wiele szybciej zadziała urządzenie bazujące na ultra dźwiękach.

Manipulując wibracjami powietrza, a więc jego gęstością, można stworzyć dokładny kinestetyczny obiekt. Chirurg będzie mógł już przed operacją poczuć serce lub guz, który będzie musiał wyciąć. Te niewidzialne trójwymiarowe kształty, mogą mieć przed sobą przyszłość.

Czy można wyobrazić sobie niewidzialną klawiaturę? Gdy możemy monitorować ruch rąk, i tworzyć trójwymiarowe obiekty, którymi jesteśmy w stanie operować, a także czuć fizycznie, ograniczać nas będzie jedynie wyobraźnia. Choć to na tę chwilę wybieg w przyszłość.

Sami twórcy projektu są dość sceptyczni do jego wykorzystania, mają jednak nadzieję, że znajdzie on zastosowanie właśnie w medycynie i chirurgii.

Dodaj komentarz