Herbata z lukrecji może mieć szkodliwe skutki uboczne

Naukowcy twierdzą, że nadmierne spożywanie herbaty z lukrecji – popularnego napoju ziołowego – może stanowić zagrożenie dla zdrowia, prowadząc m.in. do wysokiego ciśnienia krwi i obniżonego poziomu potasu.

Według studium, opublikowanego w „CMAJ” (Canadian Medical Association Journal), picie herbaty z korzenia lukrecji doprowadziło do poważnie podwyższonego ciśnienia krwi u pewnego 84-letniego mężczyzny.

„Nadmierne ilości niektórych produktów ziołowych, mogą mieć szkodliwe skutki uboczne” – powiedział Jean-Pierre Falet z McGill University w Kanadzie.

„Produkty zawierające ekstrakt z korzenia lukrecji mogą podnosić ciśnienie krwi, powodować zatrzymywanie wody i obniżać poziom potasu, jeśli są spożywane w nadmiarze” – powiedział Falet.

Według naukowców, pacjent odwiedził oddział ratunkowy z powodu nagłego skorku ciśnienia. Jego ciśnienie krwi było poważnie podwyższone i cierpiał na bóle głowy, wrażliwość na światło, ból w klatce piersiowej, zmęczenie i zatrzymywanie płynów.

Po przyjęciu do szpitala i leczeniu pacjent, który miał w przeszłości wysokie ciśnienie krwi, powiedział lekarzom, że pije od jednej do dwóch szklanek dziennie domowego ekstraktu z korzenia lukrecji.

Herbata z lukrecji jest popularna na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Europy, szczególnie w Egipcie podczas Ramadanu.

„Lekarze powinni rozważyć badanie pod kątem spożycia korzenia lukrecji u pacjentów z trudnym do kontrolowania nadciśnieniem” – powiedział Falet.

Dodaj komentarz