Facebook wywołuje epizody psychotyczne i urojenia?
Według naukowców z Izraela, Facebook oraz inne portale społecznościowe, mogą doprowadzić ludzi do szaleństwa.
Badacze z Tel Aviv University wykazali związek pomiędzy epizodami psychotycznymi, a uzależnieniem od internetu oraz urojeniami wywołanymi poprzez podtrzymywanie wirtualnych relacji na portalach społecznościowych. Choć wszyscy uczestnicy badania mieli problemy z samotnością – to żaden z nich nie miał historii psychozy, bądź nadużywania narkotyków.
W miarę jak dostęp do internetu staje się bardziej powszechny, tak samo częstsze stają się psychopatologie z nim związane. Komunikatory komputerowe, takie jak Facebook oraz czaty, są ważną częścią tej historii – powiedział Uri Nitzan z Sackler Faculty of Medicine na Tel Aviv University.
Badanie polegało na dokładnej analizie trzech pacjentów doktora Mitzana. Wykazano bezpośredni związek pomiędzy epizodami psychotycznymi, a komunikowaniem się przez internet, bądź za pomocą Facebooka. Wszyscy trzej pacjenci szukali ucieczki od samotności i znaleźli ją w intensywnych wirtualnych relacjach. Choć początkowo relacje te były pozytywne, to w końcu doprowadziły do poczucia krzywdy, zdrady oraz naruszenia prywatności.
Pacjenci mieli pewne cechy wspólne, takie jak samotność lub wrażliwość w związku ze stratą, bądź rozłąką z bliską osobą, relatywnie małe doświadczenie z technologią oraz brak wcześniejszej historii psychozy lub uzależnień. W każdym przypadku znaleziono związek pomiędzy systematycznym rozwojem i pogorszeniem psychotycznych symptomów (takich jak urojenia, stany lękowe, rozkojarzenie), a intensywnym komunikowaniem się za pomocą komputera. Dobrą wiadomością było to, że wszyscy pacjenci, którzy dobrowolnie poddali się terapii, całkowicie wyzdrowieli dzięki odpowiedniemu leczeniu – powiedział doktor Nitzan.
Badanie pokazało, że pomimo tego, że technologie, takie jak Facebook posiadają dobre strony, to niektórzy pacjenci są krzywdzeni przez portale społecznościowe, które przyciągają samotnych i wrażliwych, a ci mogą stać się celem cyberprzemocy.
Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do utraty kontaktu z rzeczywistością oraz wykształcenia się stanu psychotycznego – dodał Nitzan.