Epidemiolog: „Rozprzestrzenianie się szczepu omikron przyspieszy koniec pandemii”

Łagodniejszy charakter infekcji szczepem omikron może dać dobrą odporność populacji i przyspieszyć koniec pandemii koronawirusa na świecie. Taki scenariusz przewidziała dyrektor techniczna Duńskiego Urzędu Zdrowia Publicznego (SSI) – Tira Grove Krause.

Według Krause, szczep omikron zapewni masowe rozprzestrzenianie się infekcji, jednak choroba będzie znacznie łagodniejsza, bez poważnych konsekwencji. Epidemiolog dodała, że ryzyko hospitalizacji z powodu szczepu omikron jest o połowę mniejsze niż w przypadku wariantu delta.

„Rozprzestrzenianie się szczepu omikron osiągnie szczyt pod koniec stycznia, a w lutym zobaczymy spadek poziomu zakaźnego i zmniejszenie obciążenia służby zdrowia. Ale musimy podjąć wysiłek w styczniu, ponieważ będzie to trudny czas” – powiedziała.

Na początku stycznia lekarze poinformowali o ośmiu objawach szczepu omikron, które pojawiają się we wczesnych stadiach i są podobne do objawów przeziębienia lub grypy. Wymienili wśród nich: ból gardła, ból pleców, katar lub zatkany nos, ból głowy, zmęczenie, kichanie, nocne poty i bóle ciała.

Dodaj komentarz