Elon Musk wszczepił chip do mózgu świni. W jakim celu?

Amerykański przedsiębiorca Elon Musk podzielił się swoim sukcesem w stworzeniu chipa mózgowego. Informację tę oświadczył podczas konferencji prasowej w siedzibie Neuralink.

Specjaliści z Neuralink opracowali bezprzewodową wersję interfejsu neuronowego o tej samej nazwie.

„W ciągu ostatniego roku znacznie uprościliśmy nasze systemy: teraz mieszczą się one w chipie, który zajmuje mniej miejsca niż moneta i można go całkowicie ukryć podczas implantacji” – powiedział Musk.

Według niego chip całkowicie łączy się z kością czaszki, będąc niewidocznym z zewnątrz i będzie mógł pracować przez cały dzień bez ładowania.

Prototypy i ulepszony model robota do zautomatyzowanej implantacji zostały pomyślnie przetestowane na dwóch świniach. Pracownicy firmy wszczepiali chip w mózgi świń, a następnie usuwali go bez szkody dla zdrowia zwierząt. Urządzenie pozwoliło naukowcom bezprzewodowo monitorować aktywność dotykowych ośrodków mózgu zwierzęcia, śledząc, czego świnia dotyka pyskiem.

Naukowcom udało się również zmodyfikować pracę kilku łańcuchów neuronów przy użyciu wszczepionych chipów i elektrod w celu stymulacji aktywności poszczególnych komórek nerwowych. W przyszłości wynalazek ten może umożliwić walkę z padaczką, paraliżem i innymi chorobami, w których zaburzona jest praca mózgu czy rdzenia kręgowego.

W maju miliarder ogłosił, że jego firma Neuralink jest gotowa wszczepić chip do ludzkiego mózgu. Według niego, prace nad stworzeniem implantu zakończą się w ciągu roku. Przedsiębiorca wyjaśnił, że implant będzie instalowany pod kością czaszki, a następnie połączy się z mózgiem za pomocą elektrod i zaczynie pełnić funkcję ludzkiego organu.

Dodaj komentarz