„Elektroniczny nos” wykrywa stan, który może prowadzić do raka

„Elektroniczny nos” to narzędzie, które może wąchać oddech, aby ostrzec o wyższym ryzyku raka przełyku – informuje „The Guardian”.

Rak przełyku jest rakiem przewodu pokarmowego. Osoby ze schorzeniem zwanym przełykiem Barretta mają wyższe ryzyko raka przełyku i są regularnie monitorowane w celu wykrycia objawów raka.

Przełyk Barretta ma miejsce, gdy komórki przełyku zmieniają się w wyniku narażenia na kwasy trawienne z żołądka. Te zmiany komórek nazywane są przedrakowymi. Komórki są nieprawidłowe, ale nie mają zdolności do rozprzestrzeniania się. Mogą za to przekształcić się w raka, jeśli nie zostaną poddane leczeniu. Przełyk Barretta zwykle występuje u osób z historią choroby refluksowej przełyku.

Przełyk Barretta można zdiagnozować za pomocą endoskopii (aparat na rurce, która przechodzi przez gardło, aby zrobić zdjęcia przełyku i żołądka). Ale u wielu osób z rakiem przełyku nigdy wcześniej nie zdiagnozowano przełyku Barretta, a ich rak rozpoznawany jest zbyt późno, przez co mają mniejsze szanse na przeżycie.

Naukowcy z Holandii opracowali test, w którym substancje chemiczne w wydychanym powietrzu (znane jako lotne związki organiczne lub LZO) są identyfikowane przez czujniki w „elektronicznym nosie”, a następnie wyniki są wprowadzane do komputera.

Przetestowali to u osób z Barrettem, GORD i zdrową grupą kontrolną, aby sprawdzić, czy komputer może rozpoznać typowe wzorce LZO wydychane przez osoby z przełykiem Barretta. Naukowcy odkryli, że test oddechowy może poprawnie zidentyfikować 91% osób z przełykiem Barretta i poprawnie zidentyfikować 74% tych, którzy nie mieli tej choroby.

Dodaj komentarz