Elektroniczne stopy protezowe – korzyści, zalety, rodzaje

Współczesna medycyna zapewnia osobom po amputacjach kończyn, nowe i różnorodne możliwości. Dzięki zastosowaniu elektronicznych stóp protezowych, pacjenci mogą się cieszyć większą mobilnością, większą ulgą, a także większą swobodą w doborze ulubionych butów.

Elektroniczne stopy protezowe zapewniają bardziej naturalny wzór chodu, większą elastyczność w różnych rodzajach terenu, bardziej zrelaksowaną postawę podczas stania i siedzenia a nawet dowolność w wyborze obuwia.

Elektroniczne stopy protetyczne umożliwiają niemal naturalne wzorce ruchów i pomagają poprawić równowagę, stabilność i kontrolę. Z łatwością poradzą sobie nawet, gdy chodzimy po zboczach lub trudnym terenie.

Protezy te zapewniają również bardziej zrelaksowaną postawę stojącą i mogą pomóc pacjentowi poczuć się bezpieczniej. Bardziej komfortowa pozycja siedząca pozwala również na uwolnienie pozostałej części ciała. Poza tym pacjent ma większą swobodę w doborze obuwia, ponieważ protetyczne stopy dopasowują się do różnego typu butów.

W ciągu ostatniej dekady, technologia i badania znacznie rozszerzyły funkcjonalność i estetykę protez stóp. Obecnie, osoby po amputacji mają do wyboru szeroką gamę stóp.. Różne modele są przeznaczone do różnych aktywności – od chodzenia, tańca i biegania, po jazdę na rowerze, grę w golfa, pływanie, a nawet narciarstwo.

Z biegiem lat, twarde i ciężkie drewno oraz przestarzałe materiały stalowe, zostały zastąpione lekkimi tworzywami sztucznymi, stopami metali i kompozytami z włókien węglowych. Podobnie jak ludzka stopa, wiele dzisiejszych protez stóp może przechowywać i oddawać część energii generowanej podczas chodzenia.

Inne kluczowe cechy obejmują sprężyny na palce i pięty, które umożliwiają bardziej naturalny ruch w kostce, amortyzację, wieloosiowy obrót i regulowanie wysokości pięty a także wodoodporne materiały.

Przy wyborze właściwej stopy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czynniki te obejmują: stopień amputacji, wiek, wagę, rozmiar stopy, poziom aktywności, cele i potrzeby zawodowe.

Strukturalnie stopy protetyczne można podzielić na dwie grupy: ze sztywnym połączeniem z trzpieniem protetycznym (nie-przegubowym) oraz z mechanizmem z zawiasową kostką (przegubowym).

Pod względem funkcji, stopy protetyczne można podzielić na następujące grupy:

Solidna kostka amortyzująca piętę (SACH)
Stopa jednoosiowa
Stopa wieloosiowa
Stopa dynamicznej reakcji
Stopa mikroprocesorowa.

Dodaj komentarz