Ekstrakt z jagód skuteczny w walce z rakiem szyjki macicy?

Naukowcy z University of Missouri w USA, opublikowali wyniki wyjątkowej pracy badawczej. Eksperci odkryli, że ekstrakt z jagód jest skuteczny w walce z rakiem szyjki macicy.

Uczeni zbadali komórki rakowe szyjki macicy i podzielili je na 4 części. Pierwsza część została poddana radioterapii. Przeciwko drugiej używano tylko ekstraktu z jagód. Trzecia część została wystawiona na działanie radioterapii i ekstraktu z jagód. Czwarta część była grupą kontrolną.

Stwierdzono, że pod wpływem działania radioterapeutycznego, komórki rakowe zmniejszyły się o 20%, zaś ekstrakt z jagód zmniejszył ich ilość o 25%. Najlepsze wyniki wykazało połączenie tych metod, które umożliwiło zniszczenie około 70% komórek o charakterze rakowym.

Lekarze wyjaśniają, że jagody posiadają zdolność do zwiększania podatności komórek nowotworowych na radioterapię, dzięki ich wrodzonej wrażliwości na promieniowanie, z powodu wysokiej zawartości resweratrolu i flawonoidów.

Wyniki eksperymentu potwierdziły rezultaty ostatnich badań, które wykazały poprawę skuteczności leczenia raka prostaty za pomocą bogatych w resweratrol, czerwonych winogron.

Dodaj komentarz