Eksperci WHO opisali cztery scenariusze przenoszenia koronawirusa na ludzi

Koronawirus jest z nami już od ponad roku. Czy możemy dowiedzieć się na jego temat jeszcze więcej?

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opracowali cztery scenariusze przenoszenia zakażenia koronawirusem na ludzi – od zwierzęcia, ogniwa pośredniego, mrożonek, a także w wyniku incydentu w laboratorium.

Szef międzynarodowej grupy ekspertów WHO, Peter Ben Embarek podkreślił, że opcja związana z pojawieniem się COVID-19 w wyniku wycieku laboratoryjnego, została uznana za mało prawdopodobną, więc naukowcy nie planują jej badać w przyszłości.

Spośród innych hipotez eksperci uważają, że dwie są najbardziej realistyczne – infekcja od pośredniego nosiciela i przez powierzchnię mrożonek. Te wersje zakładają, że koronawirus mógł zostać przetransportowany z daleka. Ostatni z wymienionych wariantów pochodzenia wirusa nie został jeszcze wykluczony z listy możliwych.

Wcześniej WHO zaprzeczyła plotkom mówiącym o związku między szczepieniami a bezpłodnością. Keith O’Brien, dyrektor departamentu organizacji ds. Szczepień i szczepionek, podkreślił, że żadna z wypuszczonych szczepionek nie wywołuje bezpłodności.

Dodaj komentarz