Eksperci: Masowe testy na COVID-19 mogą prowadzić do błędnej…

Masowe testy na COVID-19 mogą prowadzić do błędnej interpretacji rozprzestrzeniania się pandemii. Zostało to stwierdzone w artykule dla „The Conversation” autorstwa epidemiologa Jennifer MacLachlan i rzecznika WHO – Benjamina Cowie.

Wady masowej diagnostyki koronawirusa zostały przypisane przez specjalistów do stosunkowo wysokiego prawdopodobieństwa otrzymania fałszywych testów i braku pełnego zrozumienia natury fałszywie ujemnych testów. Testy przesiewowe COVID-19 są zwykle powtarzane, aby zminimalizować prawdopodobieństwo błędu. Fałszywe dane uzyskane w wyniku testów, mogą prowadzić do niewłaściwego sposobu leczenia.

Artykuł mówi, że nawet bardzo dobry test z dokładnością 99,9 procent daje jeden nieprawidłowy wynik na tysiąc przypadków. Przy wysokim stopniu zakaźności COVID-19 i dużej liczbie przetestowanych, cena takiego błędu może być zbyt wysoka. Lekarze zauważyli, że pacjent otrzymujący test fałszywie ujemny, może okazać się dystrybutorem infekcji, ponieważ dochodzi do wniosku, że nie jest chory na koronawirusa.

Dodaj komentarz