Eksperci: Koronawirus stał się mniej niebezpieczny i lepiej uleczalny

Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill w Stanach Zjednoczonych potwierdzili, że koronawirus SARS-CoV-2 zmutował, umożliwiając mu szybkie rozprzestrzenianie się na całym świecie, ale ta sama mutacja czyni patogen bardziej podatnym na szczepionkę – czytamy w czasopiśmie „Science”.

Naukowcy przeanalizowali szczep D614G, który powstał w Europie i obecnie dominuje na całym świecie. Chociaż D614G rozmnaża się szybciej i jest łatwiejszy do transmisji, powoduje on mniej przypadków niebezpiecznego COVID-19 niż oryginalny, chiński szczep. Ponadto okazał się znacznie bardziej wrażliwy na neutralizację lekami zawierającymi przeciwciała i jest bardziej podatny na leczenie.

D614G wnika do komórek skuteczniej, wiążąc swoje białko S z komórkowym receptorem ACE2. Mnoży się dziesięć razy szybciej niż szczep przodków i jest szczególnie aktywnie replikowany w komórkach nabłonka jamy nosowej, co ułatwia jego przenoszenie z człowieka na człowieka drogą powietrzną. Mutacja wpływa na strukturę białka S, co ułatwia kontakt z receptorem, ale także ułatwia białku wiązanie się z przeciwciałami.

Dodaj komentarz