Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Poznaj wczesne objawy raka płuc, których nie należy lekceważyć

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według ekspertów, jeden z najczęstszych typów nowotworów – rak płuc jest uleczalny tylko wtedy, gdy zostanie wykryty wcześnie.

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem zdiagnozowanym na całym świecie. Według danych opublikowanych przez “Globocan 2018”, które obejmują oszacowanie częstości występowania, umieralności i rozpowszechnienia 36 typów nowotworów w 185 krajach świata, rak płuc jest drugim co do częstości rakiem występującym u mężczyzn.

Ponieważ objawy raka płuc naśladują objawy gruźlicy, diagnoza raka płuc często ulega opóźnieniu. Palacze muszą być bardziej wyczuleni na te objawy. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza, ponieważ rak płuc jest uleczalny tylko wtedy, gdy zostanie wykryty wcześnie – powiedział doktor Jyoti Wadhwa, dyrektor Wydziału Onkologii Medycznej w Medanta Medicity Hospital w Gurgaon.

Oto niektóre z pierwszych oznak raka płuc, których nie należy lekceważyć.

Uporczywy kaszel

Uporczywy kaszel może być oznaką śmiertelnej choroby, takiej jak rak płuc.

Zadyszka

Czasami zadyszka pojawia się z powodu niskiej wytrzymałości lub braku sprawności fizycznej. Ale jeśli utrzymuje się bardzo długo, warto skonsultować się z lekarzem.

Ból w klatce piersiowej

Zwykle rak płuc powoduje ból w klatce piersiowej z powodu powiększonych węzłów chłonnych lub przerzutów. Więc lepiej jest regularnie się badać.

Niewyjaśniona utrata apetytu

Pacjenci cierpiący na raka płuc, skarżą się na utratę zainteresowania pokarmem. Jest to jeden z objawów raka płuc, którego nigdy nie należy lekceważyć.

Nagła utrata wagi

Jeśli zauważyłeś drastyczny spadek masy ciała, bez żadnych zmian w diecie lub zmian w poziomie aktywności fizycznej, najwyższy czas się przebadać.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka i objawów raka płuc. Należy unikać wszystkich znanych możliwych czynników ryzyka dla jego zapobiegania. Rak płuc jest uleczalny we wczesnych stadiach. Niestety, ponad połowa pacjentów jest diagnozowana w zaawansowanych stadiach choroby. Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczne leczenie raka płuc jest teraz dostępne nawet dla osób z zaawansowanym stadium raka. Wczesne wykrycie jest jednak kluczem do walki z tą chorobą – powiedział doktor Wadhwa.

Dodaj komentarz