Dzieci poczęte metodą in vitro mogą być narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „JAMA Pediatrics” wykazało, że ogólna częstotliwość występowania raka w grupie 1 000 000 dzieci poczętych metodą in vitro, była o około 17% wyższa niż w przypadku dzieci poczętych w sposób naturalny.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, dzieci poczęte w wyniku zapłodnienia in vitro (IVF) mogą być narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, zapłodnienie in vitro zmieniło się z procedury eksperymentalnej na bardziej powszechną. Ciąża możliwa dzięki zapłodnieniu in vitro często wiąże się jednak z większymi trudnościami. Dzieci mogą przyjść na świat przedwcześnie i mogą mieć mniejszą masę urodzeniową, nawet w przypadku pojedynczej ciąży.

Naukowcy z University of Minnesota w USA wykorzystali dane pochodzące od 275 686 dzieci poczętych metodą in vitro i 2 266 847 naturalnie poczętych dzieci. Badanie wykazało, że ogólna częstotliwość występowania raka wśród 1 000 000 dzieci poczętych metodą in vitro, była o około 17% wyższa niż w przypadku dzieci poczętych w sposób naturalny. Jednak częstość występowania innych specyficznych nowotworów nie różniła się między dwiema grupami.

Najważniejszym punktem wyjścia z naszych badań jest to, że większość nowotworów dziecięcych nie występuje częściej u dzieci poczętych przez in vitro – powiedział Logan Spector, profesor z University of Minnesota.

Dodaj komentarz