Drzemki powiązane z większym ryzykiem śmierci
Nowe badania przeprowadzone w Anglii sugerują, że dorośli w średnim i starszym wieku, którzy urządzają sobie drzemki w dzień, mają zwiększone ryzyko śmierci.
W badaniu, osoby w wieku 40-79 lat, które urządzały sobie drzemki trwające nie dłużej niż godzinę dziennie, miały o 14 procent większą szansę zgonu w okresie badania trwającym 13 lat, niż osoby, które nie urządzały sobie drzemek. Dłuższe drzemki wiązały się ze zwiększonym ryzykiem zgonu. Osoby, których drzemki trwały dłużej niż godzinę, miały o 32 procent zwiększone ryzyko śmierci w okresie trwania badania.
Wyniki te pozostały bez zmian, nawet kiedy naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki mogące mieć wpływ na ryzyko śmierci, takie jak: płeć, wiek, indeks BMI, to czy są palaczami, to czy uprawiają sport oraz czy mają jakieś choroby przewlekłe (cukrzyca, rak, astma itp.).
W szczególności wykazano związek drzemek ze zwiększonym ryzykiem śmierci w wyniku chorób układu oddechowego. Związek pomiędzy drzemaniem a ryzykiem śmierci, był najsilniejszy u młodszych badanych (w wieku 40-65 lat). Mieli oni dwukrotnie większe ryzyko śmierci, jeśli drzemali przez ponad godzinę, w porównaniu z osobami, które nie urządzały sobie drzemek.
Przyczyna tego związku nie jest do końca znana. Naukowcy stwierdzili, że powodem zwiększenia ryzyka śmierci może nie być samo drzemanie, ale raczej to, że osoby, które urządzają sobie drzemki mają zazwyczaj jakieś niezdiagnozowane choroby, które wpływają na zwiększenie ryzyka śmierci.
Niezbędne są dalsze badania, zanim przedstawione zostaną jakiekolwiek rekomendacje – napisali w majowym wydaniu „American Journal of Epidemiology” naukowcy z University of Cambridge. Nadmierne drzemanie w dzień, może być użytecznym wskaźnikiem ukrytych problemów zdrowotnych, w szczególności problemów z oddychaniem. Najczęściej u osób w wieku 65 lat i młodszych – napisali naukowcy.
W badaniu udział wzięło ponad 16 tysięcy osób w Anglii (gdzie drzemki nie są kulturalną normą), które odpowiedziały na pytania dotyczące ich nawyku drzemania w latach 1998-2000. Następnie przez 13 lat sprawdzano stan badanych.
Niektóre badania sugerowały, że drzemki krótsze niż 30 minut, mogą być korzystne dla organizmu, jednak nowe badania nie mogły wziąć pod uwagę tego typu drzemek, gdyż badani pytani byli o to czy ich drzemka trwa zazwyczaj dłużej czy mniej niż godzinę.