Dożołądkowy implant odchudzający – co trzeba o nim wiedzieć?

Czy w przyszłości będziemy mogli zrzucić zbędne kilogramy dzięki prostemu, wszczepialnemu urządzeniu, które podpowie naszemu mózgowi, że jesteśmy syci już po kilku kęsach? Inżynierowie z University of Wisconsin-Madison uważają, że tak.

Nowe, bezbateryjne, łatwo wszczepialne urządzenia do odchudzania opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin – Madison może zaoferować obiecującą nową broń do walki z otyłością.

Eksperci opracowali maleńkie urządzenie o średnicy mniejszej niż centymetr, które według nich jest bezpieczne i może być wszczepialne do organizmu za pomocą minimalnie inwazyjnej procedury.

Implant generuje delikatne impulsy elektryczne z naturalnych ruchów żołądka i dostarcza je do nerwu błędnego, który łączy mózg i żołądek. Sygnały te stymulują mózg do myślenia, że ​​żołądek jest pełny już po kilku ukąszeniach.

Podczas badań z udziałem myszy w laboratorium, urządzenie pomogło gryzoniom rzucić 40% masy ich ciała.

„Impulsy korelują z ruchami żołądka, wzmacniając naturalną reakcję, która pomaga kontrolować przyjmowanie pokarmu” – mówi Xudong Wang, profesor UW-Madison.

Technologia ta może być alternatywą dla typowych procedur bariatrycznych, takich jak operacja omijania żołądka, która trwale zmniejsza pojemność pokarmową żołądka. Co ciekawe, efekty tego urządzenia są całkowicie odwracalne. Kiedy Wang i jego zespół usunęli urządzenia szczurom, po 12 tygodniach, gryzonie wznowły normalne wzorce jedzenia, a ich waga powróciła do wcześniejszego poziomu.

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy próbowali wykorzystać maszyny do stymulacji utraty wagi. W 2015 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła urządzenie o nazwie Maestro, które dostarczało impulsy o wysokiej częstotliwości do nerwu błędnego i wyłączało komunikację między mózgiem a żołądkiem. Urządzenie to zostało jednak uznane za skomplikowane, ponieważ wymaga złożonej jednostki sterującej i dużych baterii, które często muszą być ładowane.

Luke Funk, profesor chirurgii z UW-Madison, nazwał te wymagania konserwacyjne główną barierą, która czyni urządzenie Wanga lepszym. Implant ten Nie ma baterii, elektroniki i okablowania. Opiera się na falach ścian żołądka, aby zasilić swój wewnętrzny generator. Oznacza to, że urządzenie stymuluje nerw błędny tylko wtedy, gdy poruszają się ściany żołądka.

„Impulsy korelują z ruchami żołądka, wzmacniając naturalną reakcję pomagającą kontrolować przyjmowanie pokarmu. Automatycznie reaguje na naszą funkcję organizmu, wytwarzając w razie potrzeby stymulację” – powiedział.

Wang i jego zespół opatentowali już urządzenie do odchudzania i obecnie testują je na świniach, których masa ciała jest bardziej podobna do masy ludzkiej.. Jeśli wyniki badań się powiodą, planują przejść do badań na ludziach.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Pytania i odpowiedzi

Jaka jest największa zaleta tego urządzenia?

Jedną z największych zalet nowego urządzenia w stosunku do istniejących stymulatorów nerwu błędnego jest to, że nie wymaga ono zewnętrznego ładowania akumulatora, co jest istotną zaletą, gdy weźmie się pod uwagę niedogodności, których doświadczają pacjenci, gdy muszą ładować baterię wiele razy w tygodniu przez godzinę lub dłużej.

Czy w ramach przygotowana do operacji bariatrycznej należy przejść na dietę?

Tak. Większość chirurgów bariatrycznych poddaje swoich pacjentów specjalnej diecie przedoperacyjnej, zwykle 2 lub 3 tygodnie tuż przed zabiegiem. Powodem diety przedoperacyjnej jest kurczenie się wątroby i redukcja tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Pomaga to podczas procedury i czyni ją bezpieczniejszą.

Czy po zabiegu pacjent może zaprzestać przyjmowania niektórych leków?

W miarę schudnięcia możesz zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę przyjmowania wielu leków na wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, zapalenie stawów, cholesterol i cukrzycę. Zawsze jednak należy to dokładnie skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz