Dorastanie z psami powiązane ze zmniejszonym ryzykiem schizofrenii w wieku dorosłym

Według raportu opublikowanego w gazecie „The New York Times”, dorastanie z psem może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię w wieku dorosłym.

Naukowcy zbadali pacjentów w Sheppard Pratt Health System w Baltimore. Wśród badanych, 396 cierpiało na schizofrenię, a 381 na zaburzenie dwubiegunowe. Następnie porównano je z 594 zdrowymi osobami z grupy kontrolnej.

Uczestników badania zapytano, czy w okresie dorastania mieli psa lub kota, a jeśli tak, to jaki był pierwszy i największy czas kontaktu ze zwierzęciem.

Zgodnie z odkryciami opublikowanymi w czasopiśmie „PLOS One”, ponad połowa badanych miała psy, a około jedna trzecia miała koty przed ukończeniem 13. roku życia.

Biorąc pod uwagę inne czynniki, wywnioskowano, że ci, którzy dorastali w pobliżu psów w dzieciństwie, mieli o 55 procent mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie mieli zwierząt.

„Nie znamy dokładnie stojącego za tym mechanizmu” – powiedział doktor Robert H. Yolken, profesor pediatrii na Johns Hopkins University w Baltimore.

„Jedną z możliwości jest to, że obecność psa w domu zmienia mikrobiom i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju zaburzenia psychicznego” – podsumował.

Dodaj komentarz