Długotrwały stres przyspiesza starzenie komórek

Naukowcy z Boston University w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali mechanizm, który sprawia, że stres przyczynia się do przyspieszonego starzenia się komórek. Kluczową rolę odgrywa w nim gen o nazwie Klotho.

W badaniu wzięło udział 309 amerykańskich weteranów, z których większość cierpiała na zespół stresu pourazowego (PTSD), który powstał na tle działań wojennych w Iraku i Afganistanie. Od wszystkich ochotników pobrano do analizy genetycznej próbki krwi, a także poddano ich obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego w celu zbadania struktury i funkcji mózgu. Okazało się, że ci, którzy mieli specyficzne mutacje w genie Klotho i wykazywali najsilniejsze objawy PTSD, mieli najsilniejsze oznaki przyspieszonego starzenia się komórek.

Zdaniem naukowców, wyniki te mogą pomóc zrozumieć fizjologię przedwczesnego zużycia komórek. Jak przypuszczają, białka kodowane przez gen Klotho, mogą być potencjalnym celem dla opracowania leków przeznaczonych do zwalczania związanego z wiekiem zapalenia, zaburzeń metabolicznych i zaburzeń układu nerwowego.

Dodaj komentarz