Długość palców u mężczyzn ma wpływ na ich stan zdrowia

Jak ustalił polsko-amerykański zespół naukowców, długość palca wskazującego i serdecznego u mężczyzn pozwala określić środowisko hormonalne, w jakim rozwijał się płód.

Stosunek długości tych dwóch palców jest przez całe życie taki sam. Nazywany jest indeksem 2D:4D (z ang. the 2nd to 4th digit ratio). Jeśli palec serdeczny jest dłuższy od wskazującego, to w łonie matki oddziaływała na płód większa ilość testosteronu. Jeśli jest odwrotnie, większy wpływ miał estrogen.

Badacze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z University of New Mexico w USA przebadali ok. 700 mężczyzn w różnym wieku, zamieszkałych na terenie Beskidu Wyspowego. Jak zauważyli, posiadacze dłuższego palca serdecznego, czyli ci o dużym wpływie testosteronu w czasie życia płodowego, rodzili się więksi oraz mieli większy wzrost i masę ciała w okresie dorastania. Ponadto, w dorosłym życiu osoby te mają średnio wyższy poziom testosteronu oraz więcej dzieci.

Naukowcy wywnioskowali więc, że na podstawie indeksu 2D:4D można określić kondycję zdrowotną mężczyzn. Testosteron bowiem wpływa na prawidłowy rozwój płodu i oddziałuje korzystnie na całe życie. Jak podkreśla jednak Magdalena Klimek, badaczka i doktorantka z CM na Uniwersytecie Jagiellońskim, z wysokim poziomem testosteronu wiążą się nie tylko korzyści. Może on zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre choroby, jak np. raka prostaty, czy chorób układu krążenia.

Jej zdaniem, wskaźnik długości palców może dostarczać cennych informacji o chorobach, których źródło może być związane nawet z przebywaniem w łonie matki.

Dodaj komentarz