Dlaczego nowy szczep koronawirusa jest tak bardzo zakaźny?

Zespół naukowców ze Szwecji i Indii wymienił powód, dla którego nowy, brytyjski szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze odmiany koronawirusa.

Naukowcy zbadali molekularny mechanizm zwiększania wskaźników infekcji w nowym szczepie koronawirusa, który ma mutacje w domenie białka S, która wiąże się z receptorem hACE-2 w ludzkich komórkach. Potencjalnie takie mutacje mogą prowadzić do wzrostu zjadliwości wirusa, czyli jego zdolności do wywoływania choroby. Eksperci porównali interakcję z receptorem zarówno dzikiego białka S, jak i mutanta B.1.1.7.

Okazało się, że zmutowany wariant białka wypustek, ma zwiększone powinowactwo do wiązania się z receptorem hACE-2. Mutacja, oznaczona N501Y, wzmocniła interakcję między RBD (domeną wiążącą receptor) białka wypustek i receptorem komórkowym.

Naukowcy sugerowali wcześniej, że nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2, który pochodzi z południowo-wschodniej Anglii, doprowadzi do wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. Szybko zastępuje inne formy SARS-CoV-2, będąc bardziej zakaźnym właśnie ze względu na zwiększoną zdolność wiązania się z receptorami komórkowymi.

Dodaj komentarz