Dlaczego nigdy nie należy spać obok smartfona?

Naukowcy ujawnili niebezpieczeństwa związane z używaniem smartfonów tuż przed snem oraz spaniem obok telefonu. Dlaczego lepiej jest tego unikać?

Kiedy idziemy spać, powinniśmy wyłączyć na noc swój telefon. Kładzenie smartfona obok łóżka podczas snu jest niebezpieczne dla zdrowia. Promieniowanie o częstotliwości radiowej z gadżetu jest pochłaniane przez tkanki ludzkie i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Istnieje również ryzyko pożaru podczas ładowania telefonu.

Wyjaśniono, że promieniowanie emitowane przez telefon, zwiększa ryzyko rozwoju niepłodności, raka, zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Nie ma jednak danych, które jednoznacznie pozwalałyby mówić o niebezpiecznym wpływie smartfonów na organizm.

„Niebieskie światło ekranu telefonu negatywnie wpływa na oczy, rytmy biologiczne, powoduje bezsenność, bóle głowy, obniżoną wydajność, upośledzenie pamięci i prowokuje pojawienie się chorób zwyrodnieniowych oczu” – zauważają naukowcy, ostrzegając użytkowników o ryzyku korzystania z urządzeń przed snem.

Eksperci zwracają również uwagę na inną rzecz. Budząc się w nocy, nie należy brać do rąk telefonu i sprawdzać godziny, ponieważ pobudza to układ nerwowy, a jasne światło z ekranu niszczy potrzebną do odpoczynku melatoninę.

Dodaj komentarz