Dlaczego mężczyźni są szczególnie podatni na koronawirusa? Odpowiedź tkwi w…

Naukowcy z Yale University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych odkryli różnice w odpowiedzi immunologicznej na SARS-CoV-2 między mężczyznami i kobietami. To wyjaśnia, dlaczego mężczyźni są szczególnie podatni na COVID-19 i częściej umierają z powodu komplikacji.

Badacze przeanalizowali różnice między płciami w obciążeniu wirusem, liczbę przeciwciał swoistych wobec koronawirusa, stężenie cytokin w osoczu, a także określili zewnętrzne cechy komórek krwi u pacjentów. Okazało się, że mężczyźni mają wyższy poziom cytokin odporności wrodzonej, takich jak IL-8, w osoczu krwi. Kobiety, nawet osoby starsze, rozwijają silniejszą odpowiedź immunologiczną niż mężczyźni, obejmującą limfocyty T, rodzaj białych krwinek, który rozpoznaje i niszczy obce komórki i wirusy.

Słaba odpowiedź limfocytów T była ujemnie skorelowana z wiekiem pacjentów i wiązała się z gorszymi wynikami choroby u mężczyzn, ale nie u kobiet. Jednak kobiety, które miały wysoki poziom cytokin (cząsteczek sygnałowych), również doświadczyły ciężkiego COVID-19. Wysokie poziomy cytokin są generalnie bardziej niebezpieczne dla mężczyzn. Ten stan przyczynia się do burzy cytokin, w której może rozwinąć się niewydolność wielu narządów.

Naukowcy stwierdzili, że aby poprawić stan pacjentów płci męskiej, ich odpowiedzi komórek T można by wzmocnić szczepionkami, a kobiety można leczyć w celu zmniejszenia odpowiedzi cytokinowej. Jednak niewielka próba 98 pacjentów nie wyklucza, że ​​niektóre rozbieżności są związane z wiekiem lub wskaźnikiem masy ciała, podczas gdy inne mogły powstać przypadkowo. Zdaniem innych ekspertów leczenie należy dobierać indywidualnie, a nie ze względu na płeć.

Dodaj komentarz